Kodėl vitaminas D yra svarbus?

Vitaminas D dar yra vadinamas saulės vitaminu, nes ultravioletiniai saulės spinduliai dalyvauja natūralioje organizmo vitamino D sintezėje.

Vitaminas D yra reikalingas kalciui ir fosforui įsisavinti. Jeigu vitamino D trūksta, sumažėja kalcio pasisavinimas ir nusėdimas į kaulus bei kaulų audinių atsinaujinimas. Kitais žodžiais tariant, vitaminas D skatina organizme perteklinio kalcio perkėlimą į kaulus. Jeigu organizmui trūksta vitamino D, kalcis pradeda nusėsti kraujagyslėse, kur jis gali pradėti skatinti aterosklerozės atsiradimą. Ypatingai vitaminas D yra svarbus vaikams ir jaunuoliams, kurių kaulai vystosi greitai. Jis yra sveiko ir tvirto skeleto pagrindas ir vyresniame amžiuje. Jeigu trūksta D vitamino, iš papildomo kalcio vartojimo yra mažai naudos.

 

Vitamino D reikia:


• normaliam vaikų augimui, nes esant jo trūkumui, kaulai ir dantys tinkamai nesimineralizuoja,
• jis dalyvauja enzimų sintezėje gleivinėje, kurie aktyviai perkelia esamą kalcį,
• palaiko normalų širdies darbą ir kraujo krešumą,
• palaiko stabilų nervų sistemos ir kraujo spaudimą,
• padeda normaliai veikti imuninei sistemai,
• dalyvauja ląstelių dalinimosi procese,
• padeda raumenų veiklai.

 

Iš kur yra gaunamas vitaminas D?

 

Vitaminas D yra gaminamas odoje veikiant UV spinduliams. Su metais odos sugebėjimas gaminti vitaminą D sumažėja.

 

Tartu universiteto mokslininkų atlikti tyrimai parodo, kad beveik trys ketvirčiai Estijos suaugusiųjų žiemą negauna pakankamo kiekio vitamino D, kurį organizmas iš saulės spindulių sintezuoja per odą. Vitamino D Dienos dozei gauti pakanka saulėje vasarą išbūti tik 10–15 minučių, tačiau tyrimai rodo, kad Estijos gyventojams ir vasarą trūksta vitamino D. 

Per maistą organizmas vitamino D pasisavina gana ribotai, nes natūralaus vitamino yra tik laisvai auginamoje žuvyje (lašišose, tunuose, sardinėse, skumbrėse) ir nekaitintuose žuvies patiekaluose. Nedidelis kiekis šio vitamino yra kiaušinio trynyje ir kepenyse. Todėl su maistu gaunamo vitamino D kiekis yra labai mažas, palyginus su odoje susidarančiu vitamino D kiekiu.

Vitamino D rekomenduojamas dienos kiekis Europoje yra 5 µg, Estijoje rekomenduojamas kiekis yra 7,5–10  µg.

 

5 µg vitamino D yra:

2 g žuvų kepenų aliejuje,
15 g rūkyto ungurio,
50–60 g keptos lašišos,
60 g sūdytos silkės,
120 g trynių,
600 g troškintų kepenų,
10 l pieno

100 g pieno produktų „Valio Gefilus“ yra 1,0 µg vitamino D. Tai – 20 proc. rekomenduojamos vitamino D normos per dieną.

 

Naudota literatūra

www.toitumine.ee  (informacija pateikta remiantis valstybinėmis maitinimosi rekomendacijomis)
Kol. M. Imant o vitamine D ant hypolactasia on bone mineral density: a population-based study in Estonia

Motinos pienas yra geriausias maistas kūdikiui. Patarimų ir nurodymų, kaip spręsti su žindymu ir laktacija susijusias problemas, gausite savo šeimos klinikoje, poliklinikoje arba gimdymo namuose.

Gydytojas ir kiti už kūdikio priežiūrą atsakingi specialistai Jums asmeniškai patars, jeigu susidūrėte su natūralaus maitinimo problemomis ir svarstote apie motinos pieno pakaitalus. Prieš nuspręsdami juos vartoti, pasitarkite su sveikatos priežiūros darbuotojais. Duodami kūdikiui pieno mišinį, tiksliai laikykitės pakuotėje pateiktų ruošimo ir laikymo nurodymų. Tai svarbu vaiko sveikatai.
Supratau ką perskaičiau