Įvairūs žarnyno negalavimai

Žarnyno veiklos sutrikimai yra paplitę ir tarp suaugusiųjų, ir tarp vaikų. Beveik kiekvienas iš mūsų vienu ar kitu būdu yra patyręs žarnyno veiklos sutrikimų: paleisti viduriai, dujos, pilvo pūtimas, skausmas arba užkietėję viduriai. Dėl neteisingo maitinimosi atsiradusių žarnyno negalavimų galima išvengti, jeigu rasite sau tinkamą maisto meniu.

 

Žarnyno veiklos sutrikimų priežasčių yra ne viena

 

Žarnyno veiklos sutrikimus gali sukelti įvairūs veiksniai: sunkiai virškinamas maistas, laktozės netoleravimas, celiakija, perdėtas jautrumas maistui, maisto alergija, virusų sukelta žarnyno infekcija – taip vadinamas žarnyno virusas. Jeigu žarnyno negalavimų priežastis neaiški, kalbama apie funkcinį žarnyno veiklos sutrikimą, kurio priežastys yra neaiškios. Jeigu skausmas yra stiprus arba trunka ilgai ir jo priežastis yra neaiški, reikėtų kreiptis į gydytoją ir pabandyti išsiaiškinti jo priežastis.

 

Laktozės netoleravimas

 

Paaiškėjus, kad žarnyno negalavimų priežastis yra laktozės netoleravimas, nenusiminkite – juos galima įveikti. „Valio“ produktai, kurių sudėtyje nėra laktozės Pieno gėrimas „Valio Eila“, Jogurtai be laktozės „Valio Gefilus“ 2x125 g, 380 g, 1 kg ir Jogurto gėrimai be laktozės „Valio Gefilus“ 4x100 g Taip pat ir visi „Valio“ brandinti sūriai (t.y. visi sūriai, išskyrus šviežius, lydytus ir rūkytus) yra be laktozės.

 

Celiakija

Kartais žarnyno negalavimus gali sukelti celiakija. Tai – liga, su kuria kovojant reikia labai apgalvoti maisto pasirinkimą, kad būtų išvengta grūdinėse kultūrose esančio glitimo. Grynos avižos labai tinka kenčiantiems nuo celiakijos. Tas pats gydymas tinka ir esant padidėjusiam jautrumui glitimui, kuris dar nėra taip gerai pažįstamas, tačiau jau pradedamas tirti.

 

Celiakija yra liga, kurios metu gali būti pakenktas žarnų paviršius iki nustatant ligą arba jos negydant, ir dėl kurios žarnynas negamina laktozę skaidančio laktazės enzimo. Nuo celiakijos kenčiantis asmuo, ypač tik nustačius šią liga, jos pradinėse stadijose, kol pagis žarnyno paviršius ir atsistatys laktazės fermento gamyba, turėtų vartoti produktus, kurių sudėtyje nėra laktozės.

 

Maisto alergija

Kartais žarnyno negalavimus sukelia maisto alergija, su kuria dažniau susiduria vaikai nei suaugusieji. Dažnai nereikia visiškai atsisakyti alergiją sukeliančių maisto produktų. Atvirkščiai, yra rekomenduojama vartoti šiuos maisto produktus, nes tai gerina pakantumą alergiją sukeliantiems produktams.

 

Žarnyno virusas

Kartais žarnyno veiklos sutrikimus sukelia virusai, dėl kurių sutrinka virškinimas arba vemiama. Virusais lengvai užsikrečiama per rankas arba maistą. Simptomai dažnai dingta negydomi, per kelias dienas. Esant viduriavimui arba vėmimui, svarbu pakankamai vartoti skysčių ir druskų.

 

Funkciniai žarnyno negalavimai

Labai paplitusi žarnyno veiklos sutrikimų priežastis yra funkciniai žarnyno negalavimai, kurie sukelia pilvo pūtimą, skrandžio skausmus, dujas, viduriavimą arba vidurių užkietėjimą. Jų priežastys nežinomos, tačiau simptomus galima sušvelninti, vengiant šiuos simptomus sukeliančio maisto ir gėrimų, laikantis griežto valgymo režimo, kovojant su stresu ir daugiau judant.


 

Motinos pienas yra geriausias maistas kūdikiui. Patarimų ir nurodymų, kaip spręsti su žindymu ir laktacija susijusias problemas, gausite savo šeimos klinikoje, poliklinikoje arba gimdymo namuose.

Gydytojas ir kiti už kūdikio priežiūrą atsakingi specialistai Jums asmeniškai patars, jeigu susidūrėte su natūralaus maitinimo problemomis ir svarstote apie motinos pieno pakaitalus. Prieš nuspręsdami juos vartoti, pasitarkite su sveikatos priežiūros darbuotojais. Duodami kūdikiui pieno mišinį, tiksliai laikykitės pakuotėje pateiktų ruošimo ir laikymo nurodymų. Tai svarbu vaiko sveikatai.
Supratau ką perskaičiau